Individual and Home schoolers

Click here to subscribe:   https://school.mathrightnow.com/live-classes

                              Choose the plan that fits your needs.          

Full school year plan   

Full school year plan

(with Remote Tutoring support) 

  • Full, unlimited use of our interactive mathematics site

  • Easily find topics to practice and self-assess

  • Use our ready-made assessments to gauge your progress

  • View video solutions for each question

  • View complete video lessons for each topic

  • Create your own personalized practice sets

 

           Pricing for full school year: $169*

 *Subscription fee decreases by $10 on the first of each month                                                                 
  • October 1st: $159  
  • November 1st:  $149  
  • December 1st:  $139      etc.

 

 

 

 

 

 

  • Full, unlimited use of our interactive mathematics site

  • Includes twenty, 40-minute remote tutoring sessions*

  • Easily find topics to practice and self-assess

  • Use our ready-made assessments to gauge your progress

  • View video solutions for each question

  • View complete video lessons for each topic

  • Create your own personalized practice sets

  * Maximum of four (4) sessions per calendar month
(contact us for special arrangements)

               

            Pricing for full school year: $1169*

 *Subscription fee decreases by $110 on the first of each month

 

  •  October 1st: $1059  (Includes 18 sessions)
  • November 1st:  $949  (Includes 16 sessions)
  • December 1st:  $839  (Includes 14 sessions)     etc.

                                                            

Three-Month plan  

  • Full, unlimited use of our interactive mathematics site

  • Easily find topics to practice and self-assess

  • Use our ready-made assessments to gauge your progress

  • View video solutions for each question

  • View complete video lessons for each topic

  • Create your own personalized practice sets

 

           Pricing: $99

 

One-Month plan  

  • Full, unlimited use of our interactive mathematics site

  • Easily find topics to practice and self-assess

  • Use our ready-made assessments to gauge your progress

  • View video solutions for each question

  • View complete video lessons for each topic

  • Create your own personalized practice sets

 

           Pricing: $59

 

    Private tutoring sessions also available upon request.  Please contact us for information.        Contact Us       

                                    

Questions??

Office:  (516) 499-math    

Cell:  (516) 375-1600

Email:  mathrightnow@yahoo.com

 

Click here to subscribe:   https://school.mathrightnow.com/live-classes